michal_torma

Narodil som sa 1.1.1934 v Ložíne, pochádzam z chudobnej rodiny. Po ukončení školy v roku 1949 som odišiel do učenia, do Svitu, kde som sa vyučil za strojného zámočníka. V tom čase bol vo Svite rozšírený šport. Začal som hrávať futbal za Iskru Svit a popri tom som trénoval aj box. Od roku 1949 do 1959 som absolvoval v ringu viac ako 550 duelov. Ako si Michal Torma spomína na najkrajšie roky svojej boxerskej kariery ? 
V roku 1955 som na medzinárodných armádnych majstrovstvách ČSR získal bronzovú medailu, o rok som vo finále zdolal Rogovského, ktorý predtým porazil reprezentanta ZSSR a úradujúceho majstra Európy Jengebarjana a stal som sa armádnym majstrom ČSR. Po mojom víťazstve som sa dostal do užšieho výberu ČSR a boxoval som proti Juhoslavii, Egyptu, NDR a NSR. S Iskrou Svit sme sa stali majstrami ČSR družstiev, keď sme vo finále porazili ATK Praha, ktorá mala vo svojom kádri 6 reprezentantov. Na záver o boxe: Boxer nemá hlavu na to, aby sa nechal do nej tĺcť, ale na premýšľanie. Ja som bol ten, čo mal v pravačke dynamit. Viac ako polovicu duelov som vyhral pred časovým limitom, iba jeden duel som počas svojej kariery prehral K.O. Ako som už uviedol, na začiatku, hrával som aj futbal za Iskru Svit a svoju kariéru som ukončil vo svojej rodnej obci Ložín, na ktorú som hrdý do dnes.
A na záver ?  Je to nesmierna česť pre chlapca z dediny, sedieť a obedovať za jedným stolom s takými významnými športovcami – boxermi, ako bol môj menovec, olympijský víťaz Július Torma a aj Ján Zachar.
Preto by som chcel vyzvať všetkých mladých ľudí, ktorí budú čítať tento text, aby neváhali a dali sa na šport, pretože nikto nevie, čo sa v ňom skrýva a čo môže vo svojej kariére dosiahnuť.